NORDPFAD Hölzerbruch - Malse

13,40 km lang
Round trip
Moeilijkheidsgraad: gemakkelijk
Condition: medium
Hiking trail
Wandelen
Nordic walking

Op schilderachtige paden door bossen en beekdalen

Het NORDPFAD voert door rustige bossen en laaglandbeekjes in een grotendeels ongerept landschap, waarvan de afwisselende veranderingen een heel bijzondere landschappelijke attractie vormen. Twee weidebeekjes, de Lune en de Geeste, ontspringen hier en monden later als indrukwekkende rivieren uit in de Weser. Een wandeling die je het leven van alledag doet vergeten!


Het NORDPFAD Hölzerbruch-Malse is door de Duitse wandelbond erkend als "TRAUMTOUR"-kwaliteitsroute voor Wandelbaar Duitsland.

Goed om te weten

Soorten wegdek

Asfalt

Beste jaargetijde

geschikt
weersafhankelijk

Routebeschrijving

Het begin van deze vlakke, brede wandeling is het hotel-restaurant Kluster Hof in Basdahl-Kluste, dat aan de B 71 ligt. Een toegangspad van 550 meter brengt ons naar Hundesegen, waar onze rondwandeling begint.

We volgen het stevige pad en wandelen langs de rand van het Hölzerbruch-bos. Na 1,5 kilometer nodigt de rustplaats Hohes Moor uit voor een pauze. Vanaf daar lopen we door bomenlanen en een open landschap tot we de Sünderwalder Weg bereiken. Hier bereiken we de rand van het dorp Hipstedt, waar onze volgende bestemming, de Rastplatz Hipstedt, ligt. Als je wilt, kun je een korte omweg van 400 meter maken het dorp in en een bezoek brengen aan het wildpark met een kleine kinderboerderij in het rustieke en gezellige boerderijcafé "Sauhütte". In het weekend en op afspraak kunt u hier genieten van een gezellige pauze.

Het hoofdpad gaat verder naar de Forst Malse met zijn licht begroeide loof- en naaldbomen. We volgen de weg tot we bij een vrijstaand huis komen. We houden rechts aan en slaan onmiddellijk linksaf het onopvallende pad op dat voorbij het huis het bos in leidt over een weidepad. Het oostelijke deel van de Malse maakt deel uit van het gelijknamige natuurbeschermings- en habitatgebied voor flora en fauna. Het is een eldorado voor zeldzame vogelsoorten zoals de zwarte specht en verschillende roofvogels. We wandelen door het bos over bijna natuurlijke bos- en brede bospaden tot we bij een kleine nederzetting komen, waar we ons in het naburige district Cuxhaven bevinden. Daarvandaan loopt de noordelijke route 1,2 kilometer in zuidelijke richting over een voormalig houten plankenpad, ook wel "Knüppeldamm" genoemd. U kunt sommige planken hier herkennen als "oud bevestigingsmateriaal" voor het pad.

Het landschap verandert geleidelijk en het bos gaat over in grasland.

Bij de volgende kruising gaan we linksaf de Basdahler Weg op en bereiken we devoormalige beelden- en landschapstuin "Blaue Leiter". Omgeven door bossen, moerassen en venen heeft de natuur hier duidelijk voorrang. Planten kunnen zich op natuurlijke wijze verspreiden en dienen als voedselbron voor dieren die een thuis hebben gevonden in de verschillende habitats. De Blauwe Ladder werd jarenlang bedacht, ontworpen en geëxploiteerd door dierenarts en journalist Dr Hans-Joachim Andres, die in mei 2022 overleed. De creatieve symbiose van natuurtuin, blauwe kunstobjecten en een kunstgalerie in het huis creëerde een plek van ontmoeting waar Dr. Andres vele natuurlezingen, seminars en excursies hield. Zijn doel was om mensen bewust te maken van het unieke karakter en de schoonheid van planten en dieren. Hij beschreef de Blauwe Ladder als volgt: "Het zou een uitnodiging moeten zijn voor alle mensen om er af en toe op te klimmen en voorbij de rand van het dagelijks leven te kijken naar nieuwe horizonten." De voormalige kunst- en beeldentuin kan vanaf het pad worden bekeken. De rustplaats 100 meter verderop biedt gelegenheid voor een mooie pauze.

Na een rustpauze gaan we verder over een natuurlijk weidepad, waar we de "kleine" Lune tegenkomen. Net als de Geeste ontspringt dit beekje vlak bij het wandelpad. Beide stromen na ongeveer 40 kilometer uit in de Weser bij Bremerhaven. We steken de beek over en wandelen door het weidse en stille weidelandschap. De Sieversberg strekt zich onopvallend in de verte uit. De omweg van 500 meter naar de prehistorische grafheuvel Sieversberg is de moeite waard in de winter, omdat je dan gemakkelijk de grafheuvel kunt vinden vanwaar je een geweldig uitzicht hebt over het weidse Geestlandschap. Het volgende natuurlijke hoofdpad leidt door bossen en uitgestrekte graslanden naar Dircks Bruch. Na 700 meter kom je bij een andere rustplaats, waar ook een "boomtelefoon" staat. Misschien kun je erachter komen hoe deze werkt.

Op de laatste etappe wandelen we weer door het bos. Als je van de rust van de bosgroeve geniet, kun je misschien zelfs wat wild spotten. Even later bereiken we het pittoreske Klustebach  en steken deze meanderende beek over via een kleine houten loopbrug. Er is hier een nieuwe wandelrustplaats, gebouwd in 2024. Uiteindelijk bereiken we de Hundesegen over natuurlijke en stevige paden en vandaar terug naar de Kluster Hof, dat uitnodigt tot een welverdiende pauze.


Link met andere NORDPFADEN:
Een toegangsweg (4,5 km) leidt van de rustplaats Hipstedt naar startpunt 2 van het NORDPFAD Hinzel.

Overstoringsmeldingen

Voordat u gaat wandelen, moet u zich op www.nordpfade.de informeren over mogelijke omleidingen en verstoringen van het pad die kunnen optreden, bijvoorbeeld door overstromingen, stormschade of bosbouwwerkzaamheden.

Routebewegwijzering

Markierungszeichen
Das Markierungszeichen zeigt ein weißes „N“ auf orangem Grund mit dem Namen des NORDPFADES Hölzerbruch-Malse.

Beschilderung
Zielwegweiser ergänzen die Markierung und sind an markanten Stellen platziert. Auf den Wegweisern sind Orte aufgeführt, die sich auf der Strecke befinden oder von dort abzweigen, samt den Entfernungskilometern. Unterhalb befindet sich das Logo des jeweiligen NORDPFADES.

Heenreis & parkeren

Het is ongeveer 60 minuten vanaf de snelwegen A1 en A27 naar de startpunten, waar zich een informatiebord en parkeergelegenheid bevinden. 
  • Beginpunt 1: 27432 Basdahl, parkeerplaats Hotel-Restaurant Kluster Hof, B 71 Bremervörder Straße 50, ongeveer 550 m van de NORDPFAD
  • Beginpunt  2: 27432 Hipstedt, rustgebied Hipstedt, In de Hörn
Er zijn twee parkeerterreinen beschikbaar bij het NORDPFAD. De respectieve startpunten zijn daar ook te vinden.
  • Parkeerzone 1: 27432 Basdahl, parkeerplaats Hotel-Restaurant Kluster Hof, B 71 Bremervörder Straße 50, ongeveer 550 m van de NORDPFAD
  • Parkeerzone 2: 27432 Hipstedt, Rastplatz Hipstedt, In de Hörn



.
Bahn „EVB“: verkehrt täglich zwischen Bremerhaven, Bremervörde und Buxtehude, von Buxtehude führt eine S-Bahn weiter nach Hamburg
NORDPFAD-Bahnhof: Heinschenwalde (2,8 km vom S2 des NORDPFADES entfernt)
Nähere Infos: www.evb-elbe-weser.de

Bahn „Moorexpress“: verkehrt von Mai bis Oktober, Sa., So und feiertags zwischen Bremen und Stade
NORDPFAD-Bahnhof:  Basdahl-Kluste, Kluster Hof (400 m vom S1 des NORDPFADES entfernt)
Nähere Infos:www.moorexpress.de

Buslinie 640: verkehrt Mo.-Sa. zwischen Osterholz-Scharmbeck und Bremervörde, in Osterholz-Scharmbeck besteht Anschluss an die Regio-S-Bahn nach Bremen und Bremerhaven
NORDPFAD-Haltestelle: Basdahl Mitte, an der B71 (2,0 km vom S1 des NORDPFADES entfernt) oder Basdahl Bahnhof(200 m vom S2 des NORDPFADES) entfernt
Nähere Infos: www.vnn.de

Aanvullende informatie / links

Komoot
In der bekannten Outdoor-App haben wir alle 24 Rundwanderwege in einer eigenen NORDPFADE-Collection zusammengestellt. Die Touren sind auch im Portal unter der Region "Nördliche Heide" zu finden.

Noch nicht auf Komoot?
Für Neukunden gibt es einen kostenfreien Gutschein-Code. Der Code lautet ROW und kann über "Gutscheinn einlösen" auf komoot.de/g oder unter dem Link https://komoot.com/de-de/g?code=ROW eingelöst werden.

Literatuur

Die folgenden Prospekte sind kostenfrei in den örtlichen Touristinfos und unter Prospektbestellung erhältlich. Dort stehen sie auch als Download zur Verfügung. 

  • NORDPFADE-Tourenbegleiter
    Die kleine Broschüre enthält alles Wissenswerte zur Wanderregion.

  • NORDPFADE-Übersichtskarte
    Das handliche Faltblatt ist die kleine Planungsgrundlage für Umweltbewusste.

  • NORDPFADE-Wanderpass
    Die stempelfreie Variante für Sammler.
Zudem gibt es ein Taschenbuch das der Editon Temmenverlag herausgebracht hat. Ein amüsant geschriebener "WanderVERführer" von Lucia Gefken, die ihrem Alltag entflieht und zu wandern beginnt.

  • Meine NORDPFADE 
    Oder: "Es muss ja nicht immer der Jakobsweg sein!"

Contactpersoon

Touristikverband Landkreis Rotenburg (Wümme) e.V.
- Ihr Ansprechpartner für die NORDPFADE und die Region
Harburger Straße 59
27356 Rotenburg (Wümme)

License (master data)

Touristikverband Landkreis Rotenburg (Wümme)
License: Attribution

Tip van auteur

Highlights:
  • Waldgebiet Hölzerbruch en Forst Malse
  • Rastplatz Hohes Moor
  • Hipstedt met rustgebied, wildreservaat, kinderboerderij, boerderijcafé en overnachtingsmogelijkheid (ca. 400 m omrijden)
  • Sculptuur- en landschapstuin Blaue Leiter met rustgebied en kunstmuseum
  • Sieversberg met grafheuvel (500 m omrijden, alleen in de winter goed toegankelijk)
  • Basdahl met horeca en overnachtingsmogelijkheden (600 m omrijden)

Netwerken met andere NORDPFADEN:
Een toegangsweg (4,5 km) leidt van de rustplaats Hipstedt naar startpunt 2 van het NORDPFAD Hinzel.

Sociale media

In de buurt

Contact

Samtgemeinde Geestequelle - Ihr Kontakt vor Ort
Bohlenstraße 10
27432 Oerel